Dzień Czystego Powietrza można było świętować zaledwie parę dni temu.Z tego właśnie powodu należy nabrać nieco refleksji dotyczących ogromnego problemu, który pojawia się w obrębie całej Polski. Mowa tu bezsprzecznie o smogu, który z pewnością może być dla wszystkich ludzi naprawdę niebywale niszczycielski. Niekorzystne substancje chemiczne, którymi oddychamy zasadniczo codziennie, niewątpliwie mają związek z rozprzestrzenianiem się obecnego koronawirusa, z którym boryka się cały świat już niecały rok. Stanowczo warto regularnie objaśniać czym jest degradacja powietrza bądź też jakimi metodami można z tego rodzaju problemem walczyć.


W kilku programach telewizyjnych, z okazji Dnia Czystego Powietrza poruszony został właśnie ten temat. Przede wszystkim należy mieć świadomość tego, że obecnie w Polsce rozpoczął się sezon grzewczy, a wraz z nim wrócił również problem smogu. Skuteczne i ergonomiczne ogrzewanie naszych mieszkań to jeden z najkorzystniejszych sposobów na zapobieganie zatruciu powietrza. Mniej więcej połowę smogu w naszym kraju generujemy my sami w domach, o czym zaznaczył Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. Uznał, że jeżeli nie zrezygnujemy z kotłów zanieczyszczających nam powietrze, nie rozwiążemy tego kłopotu.


Co więcej, w walkę ze zdegradowanym środowiskiem przyłączył się również Zespołów Elektrociepłowni PAK. Wyrabiana przez tę spółkę energia, za mniej więcej 10 lat będzie zeroemisyjna, jak rozgłosił Prezes spółki, Piotr Woźny. Miejmy na uwadzę także fakt, że kłopot ze smogiem a także z SARS-CoV-2 możemy ze sobą otwarcie połączyć. Pandemia koronawirusa zaczęła panować w krajach o niepojęcie wysokiej degradacji powietrza, a więc we włoskiej Lombardii oraz przemysłowych regionach Chin.


W aspekcie smogu niewątliwie należałoby także być świadomym tego, co zasadniczo jest kluczową przyczyną. Otóż jest to tak zwana niska emisja, odpowiadająca za wystąpienie w powietrzu co niemiara szkodliwych substancji takich jak PM2,5, SO2, PM10 a więc dwutlenek siarki, szkodliwy dla człowieka a także dla całego środowiska, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową, metale ciężkie bądź też chociażby dioksyny, czyli związki chemiczne, odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów. Wiedza dotycząca tych wspomnianych właściwości jest nadzwyczajnie ważna, w głównej mierze ze względu na nasze zdrowie oraz zdrowe, otaczające nas każdego dnia środowisko.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz