W tym roku USA odda swój głos na kolejną głowę kraju. Na tę chwilę tę funkcję piastuje Donald Trump i zdecydowanie stara się on o jeszcze jedną kadencję. Aczkolwiek konkurencja również się stara i na kilkadziesiąt dni przed głosowaniem mamy szansę zapoznać się z sondażami. W jaki sposób się prezentują? Szanse którego kandydata okazują się najlepiej rokujące? W opozycji z 2016 rokiem, największy konkurent Trumpa posiada zdecydowanie lepsze wyniki.

Kandydat Demokratów, Joe Biden, ma ponad 7 procent przewagi nad aktualnym prezydentem Stanów Zjednoczonych. sztab wyborczy Trumpa nie przejmuje się tym i nie sądzi, żeby teraźniejsze sondaże prezentowały faktyczny rezultat wyborów. W 2016 roku sytuacja była naprawdę podobna - Clinton w zeszłych wyborach także przodowała, jednakże jej przewaga nie okazała się bardzo spora. Było to tylko 2,3 procenta. Pomimo iż Clinton posiadała przewagę a także zdobyła większą ilość głosów, biorąc pod uwagę całe Stany, przegrała starcie z Trumpem.

Interesujące okazuje się to, iż w USA nie decyduje o większość poszczególnych głosów nie przesądza o wygranej. Wiążący się okazuje głos elektorów - we wszystkich stanach jest określona ich liczba i uzależniona jest ona od populacji w danym stanie. Kilka stanów - Floryda, Pensylwania, Wisconsin, Michigan oraz Arizona - walkę toczy ze sobą w znacznej mierze.

W każdym z wyżej wymienionych stanów sytuacja wygląda inaczej. W niektórych stanach wygrywa Trump, gdzie indziej rywal Trumpa. Sytuacja więc okazuje się nie być przewidywalna. Dużo rzecz jasna zależeć będzie od przeważających postaw w konkretnej części Stanów - czasem ludzie mają republikańskie postawy, a gdzieniegdzie będą to demokratyczne idee. Jednak nawet w stanach ogólnie o poglądach republikańskich w ostatnich latach zaszły duże modyfikacje. Wszystko dzięki nowym, młodym mieszkańcom, którzy mają stosunkowo liberalne poglądy, a decydują się przeprowadzić przez mieszkania w niskich cenach. Tego typu podpisy być może będą miały ogromny wpływ na wybór kolejną głowę państwa.

A w jaki sposób odbędzie się głosowanie w czasie epidemii? Przez pandemię wybory zostaną wydłużone, bo zaczną się już w tym miesiącu. Spora ilość obywateli się zdecydowała oddawać swój głos metodą korespondencyjną.

Musimy więc poczekać na dalszy rozwój sytuacji - biorąc pod uwagę wybory w 2016, nic nie jest do końca jasne więc kierowanie się publicznymi opiniami się może okazać nietrafione.

Tagi:

Brak komentarzy

Zostaw komentarz